wystaw dług
Szukaj oferty Zaawansowane

Kalkulator wierzytelności

październik 2022

Pożyczając pieniądze najczęściej ufamy, że zostaną one zwrócone zgodnie z ustalonymi warunkami, ale czy jesteśmy w stanie odzyskać całość, wraz z poniesionymi kosztami?

Odpowiedź nie jest prosta i brzmi: to zależy…

W przypadku pożyczki najrozsądniej zawsze zabezpieczyć się i zawrzeć umowę na piśmie, co w sytuacji braku spłat, daje większe szanse na dochodzenie swoich roszczeń
w przypadku postępowania sądowego.

Oczywiście zanim sprawa trafi do sądu, jest możliwość przeprowadzenia całego procesu windykacji, ale w zależności od posiadanej wiedzy, doświadczenia, a także narzędzi jakimi dysponuje wierzyciel, jej rezultaty mogą być różne.

Jak tylko mija nadzieja na polubowne dogadanie się z dłużnikiem szukamy coraz bardziej niestandardowych działań, wspierających nas w tej nierównej walce. Często korzystamy
z profesjonalnych firm windykacyjnych, dla których odzyskiwanie należności to chleb powszedni. Niestety, zdarza się, że i to nie daje pożądanych rezultatów. Kolejnym etapem jest skierowanie sprawy do sądu, gdzie otrzymujemy tytuł wykonawczy i za pośrednictwem komornika dochodzimy swoich roszczeń. Pamiętać należy jednak, że wszystkie powstałe po drodze koszty pokrywa wierzyciel. Jest więc to proces nie tylko czasochłonny, ale również kosztowny. Oczywiście, obciążeniami tymi obarczymy dłużnika, dopisując je do kwoty zadłużenia, ale nie daje nam to żadnej gwarancji na ich odzyskanie.

Jednym z narzędzi windykacyjnych używanych zarówno na początku istnienia długu, jaki i po nieskutecznej egzekucji komorniczej, jest giełda wierzytelności. Dlugi.info to właśnie takie miejsce. Jest to największy serwis internetowy w Polsce służący do samodzielnego odzyskiwania należności. Można tu wystawić każdą wierzytelność, nisko-kwotową czy przedawnioną (na temat przedawnionych wierzytelności poczytasz tu ).

Warto się jednak zastanowić jak wycenić wierzytelność, która jest już przeterminowana lub przedawniona, żeby zwiększyć szanse na jej sprzedaż i odzyskanie choćby części pieniędzy.

Kwestia wyceny wartości wierzytelności jest uzależniona od wielu czynników, m.in. takich jak okres przeterminowania wierzytelności, czy chociażby jej zabezpieczenie.

W Instytucie Finansów, w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Remigiusz Rekman, pod czujnym okiem dr hab. Katarzyny Kreczmańskiej-Gigol przygotowuje dysertację doktorską na temat wyceny przeterminowanych należności. Jednym z owoców jego pracy jest kalkulator wierzytelności, dzięki któremu każdy, kto nie zajmuje się zawodowo obrotem wierzytelnościami, ma możliwość dokonać bezpłatnej wyceny posiadanej należności.

Wystawiając ofertę sprzedaży, warto sprawdzić, jaka cena zachęci kupujących i zaoferować sprzedaż wierzytelności w kwocie, pozwalającej ostatecznie zamknąć temat niespłaconych należności. Możliwe, że nie odzyskamy wszystkich pieniędzy, które dłużnik nam zalega, ale zwiększamy szanse na zwrot choćby części zadłużenia.

Kalkulator może posłużyć również dłużnikowi do negocjacji z wierzycielem. Po wyliczeniu wartości rynkowej wystawionego na sprzedaż długu, kupujący za pośrednictwem serwisu może przedstawić swoją propozycję. Z punktu widzenia dłużnika jest to olbrzymia szansa na wyjście z problemów finansowych, z którymi się boryka.

Może to być pierwszy i najważniejszy krok do wyjścia z zadłużenia.

 

Nie zwlekaj!

Zadbaj o swoje finanse!

Oblicz wartość swojej wierzytelności